Banner
Banner

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Home

Updated with more local high schools and junior high schools in Galesburg and Monmouth.

Note, basketball schedules for M-R, United and West Central reflect JV start times. Varsity starts around 7:30 p.m.

Thursday, November 15
IHSA Girl's Basketball
Farmington vs. South Fulton at Fulton County Tournament, 7:30 p.m.
Lewistown vs. North Fulton at Fulton County Tournament, 6 p.m.
Galva vs. United, in Galva Tournament, 6 p.m.
East Peoria at Galesburg, Galesburg Thanksgiving Tournament
7 p.m.
Knoxville vs. xxxxx, Galesburg Thanksgiving Tournament
5:30 p.m.

IESA Boy's Basketball
MRJHS at Lombard, 4:30 p.m.
Quincy at UnitedJH, 5 p.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Central College, 7:30 p.m.
MacMurray at Knox College, 7:30 p.m.

NCAA Women's Basketball
Augustana at Monmouth College, 7 p.m.
Eureka at Knox College, 5:30 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Monmouth College Invitational, 11 a.m.(Knox College participating)

Friday, November 16
IHSA Swimming and Diving
State Meet

IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville Scrimmage, 5 p.m.

IHSA Girl's Basketball
BPCA at Ridgewood Tournament, TBA
Farmington vs. North Fulton at Fulton County Tournament, 7:30 p.m.
South Fulton vs. Canton at Fulton County Tournament, 6 p.m.
Meet the Commandos at Abingdon, 6 p.m.

Monmouth-Roseville vs. Ridgewood at AlWood Tournament , 6 p.m.
Metamora at Galesburg at Galesburg Thanksgiving Tournament, 8 p.m.
Knoxville vs. xxxxx Galesburg Thanksgiving Tournament , 7p.m.

NCAA Swimming and Diving
Monmouth College at Augustana, 6 p.m.

Saturday, November 17
NCAA Football
WIU at SIU, 2 p.m.

IHSA Swimming and Diving
State Meet

IHSA Bowling
West Central at Taylorville, 1 p.m. (boy's only)

IHSA Girl's Basketball
BPCA at Ridgewood Tournament, TBA
Farmington vs. Canton at Fulton County Tournament, 7:30 p.m.
South Fulton vs. Lewistown at Fulton County Tournament, 6 p.m.
Monmouth-Roseville vs. BPCA at AlWood Tournament, 6 p.m.
Springfield at Galesburg Galesburg Thanksgiving Tournament , 7:30 p.m.
Knoxville (JV only) vs. xxxxx, 4:30 p.m.

IHSA Bowling
Abingdon at Guilford High School, 12 p.m.

IESA Boy's Basketball
Churchill and Lombard at RI Jordan 7th grade Tournament, 9 a.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College Tournament
UW-Whitewater vs. Wartburg, 5 p.m.
Iowa Wesleyan vs. Monmouth College, 7 p.m.

Sunday, November 18
NCAA Women's Basketball
Monmouth College Tournament
Monmouth College vs. UW-Whitewater or Iowa Wesleyan TBA

November 19-24
IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville and Knoxville at Orion Tip-Off Classic

November 19-26
IHSA Boy's Basketball
United and Galva at Williamsfield Tournament

November 19-December 1
IHSA Boy's Basketball
Farmington at Spoon River Tip-Off, TBA

Monday, November 19
IHSA Boy's Basketball
ROWVA at Ridgewood Tournament, 6 p.m.
Abingdon vs. Ridgewood at Ridgewood Tournament, 7:30 p.m.
Monmouth-Roseville and Knoxville at Orion Tip-Off Classic
United and Galva at Williamsfield Tournament

IHSA Girl's Basketball
Beardstown at Abingdon, 6 p.m.
Farmington at Brimfield, 6:30 p.m.
BPCA at Unity, 6 p.m.
Bureau Valley at Galva, 6 p.m.

IESA Boy's Basketball
Sherrard at MRJHS, 5:30 p.m.
Geneseo Green at Lombard, 4:30 p.m.
UJHS at Costa, 5:30 p.m.

Tuesday, November 20
IHSA Girl's Basketball
United at Erie, 6 p.m.
Moline at Galesburg, 7 p.m.
Rockridge at ROWVA, 6 p.m.
Stark County at Knoxville, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
ROWVA at Ridgewood Tournament, 6 p.m.
Abingdon vs. Riverdale at Ridgewood Tournament, 7:30 p.m.
Monmouth-Roseville vs. Erie at Orion Tip-Off Classic, 5:30 p.m.
Knoxville at Orion Tip-Off Classic
BPCA at Spoon River Tip Off Classic, 6 p.m.
United and Galva at Williamsfield Tournament

IESA Boy's Basketball
United at MRJHS, 5:30 p.m.
Churchill at Sherrard, 4:30 p.m.
ICS at Lombard 7-8, 4:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Eureka, 7:30 p.m.

IHSA Wrestling
Canton at Galesburg, 6 p.m.

Wednesday, November 21
IHSA Girl's Basketball
Abingdon at Monmouth-Roseville , 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
Abingdon vs. Prophetstown at Ridgewood Tournament, 7:30 p.m.
Monmouth-Roseville vs. Kewanee at Orion Tip-Off Classic, 5:30 p.m.
Knoxville at Orion Tip-Off Classic, TBA
BPCA at Spoon River Tip Off Classic, 6 p.m.
East Peoria at Galesburg Galesburg Thanksgiving Tournament, 7:30 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at North Central, 7:30 p.m.
Augustana at Knox College, 6 p.m.

Friday, November 23
IHSA Boy's Basketball
ROWVA vs. Abingdon at Ridgewood Tournament, 6 p.m.
Monmouth-Roseville vs. Knoxville at Orion Tip-Off Classic, 5:30 p.m.
BPCA at Spoon River Tip Off Classic, 6 p.m.
United and Galva at Williamsfield Tournament
Dyett at Galesburg Galesburg Thanksgiving Tournament, 1 p.m.
Westinghouse at Galesburg, 7 p.m.
Knoxville (JV) vs. xxxxx, 4 p.m.
Knoxville vs. xxxxx 7 p.m.

IESA Boy's Basketball
ICS Holiday Tournament
8 a.m. ICS 6 vs. Monmouth-Roseville
9:15 a.m. ICS 7 vs. United
10:30 a.m. United 8 vs. St. Francis
11:45 a.m. Costa 6 vs. St. Francis
1 p.m. United 7 vs. St. Francis
2:15 p.m. St. Francis 6 vs. Costa
3:30 p.m. St. Francis 6 vs. ICS
4:45 p.m. Monmouth-Rosville 6 vs. Costa
6 p.m. St. Francis 7 vs. ICS
7:15 p.m. Costa 8 vs. ICS

Saturday, November 24
IHSA Boy's Basketball
ROWVA at Ridgewood Tournament, 6 p.m.
BPCA at Spoon River Tip Off Classic, 6 p.m.
Monmouth-Roseville vs. Fulton at Orion Tip-Off Classic, 7 p.m.
Knoxville at Orion Tip-Off Classic
United and Galva at Williamsfield Tournament
Englewood at Galesburg Galesburg Thanksgiving Tournament, 12 p.m.
Limestone at Galesburg Galesburg Thanksgiving Tournament , 7 p.m.
Knoxville vs. xxxxx, Galesburg Thanksgiving Tournament 7 p.m.

IHSA Girl's Basketball
Freeport at Galesburg, 6 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg at Rock Island Invite at Highland Park Bowl, 9 a.m.
West Central at Dixon, 10 a.m.
Abingdon at Oregon, 10 a.m.

IESA Boy's Basketball
ICS Holiday Tournament
8 a.m. United 7 vs. ICS
9:15 a.m. Costa 6 vs. ICS
10:30 a.m. ICS 7 vs. St. Francis
11:45 a.m. ICS 8 vs. St. Francis
1 p.m. Monmouth-Roseville 6 vs. St. Francis
2:15 p.m. United 8 vs. Costa
3:30 p.m. United 7 vs. St. Francis
4:45 p.m. ICS 8 vs. United

Sunday, November 25
NCAA Men's Basketball
Lake Forest at Knox College, 4 p.m.

NCAA Women's Basketball
Lake Forest at Knox College, 2 p.m.

Monday, November 26
IHSA Girl's Basketball
West Hancock at West Central, 6 p.m.
Monmouth-Roseville  at Wethersfield, 6 p.m.
Knoxville at ROWVA, 6 p.m.
Abingdon at Farmington, 6 p.m.
Beardstown at BPCA, 6 p.m.
United and Galva at Williamsfield Tournament

IHSA Bowling
Burlington, Mt. Pleasant and Ottumwa at West Central, 2 p.m.

IESA Boy's Basketball
United 7-8 at ICS, 5:30 p.m.
MRJHS at Rockridge, 6 p.m.
Stark County at Churchill, 4:30 p.m.
Lombard at Kewanee Central, 4:30 p.m.

Tuesday, November 27
IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville at Mercer County, 6 p.m.
ROWVA at Elmwood, 6 p.m.
Knoxville at Havana, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at QND/Manual/Camp Point, 6 p.m.
United Township JV at Knoxville, 6 p.m.

IESA Boy's Basektball
Lombard at ROWVA, 5:30 p.m.

Wednesday, November 28
IHSA Girl's Basketball
West Central at Wethersfield, 6 p.m.
United at Stark County, 6 p.m.
ROWVA at West Prairie, 6 p.m.
Mercer County at Galva, 6 p.m.

IESA Boy's Basketball
Orion at MRJHS, 5:30 p.m.
UJHS at Abingdon, 6 p.m.

NCAA Men's Basketball
Illinois College at Monmouth College, 7:30 p.m.
Grinnell at Knox College, 7 p.m

NCAA Women's Basketball
Illinois College at Monmouth College, 5:30 p.m.
Grinnell at Knox College, 5 p.m.

Thursday, November 29
IHSA Girl's Basketball
West Central at United, 6 p.m.
Illini West at Monmouth-Roseville , 6 p.m.
Quincy at Galesburg, 7 p.m.
ROWVA at Elmwood, 6 p.m.
Knoxville at South Fulton, 6 p.m.
Farmington at Canton, 7:15 p.m.
BPCA at Brimfield, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
Galva at Ridgewood, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville  at Alleman, 6 p.m.

IESA Boy's Basketball
Cambridge at ICS, 5:30 p.m.
Churchill at MRJHS, 5:30 p.m.

Friday, November 30
IHSA Boy's Basketball
Mendon United at West Central, 6 p.m.
BPCA at Rushville/Industry, 6 p.m.
Monmouth-Roseville  at Orion, 6 p.m.
Galesburg at Moline, 7:30 p.m.
Williamsfield at ROWVA, 6 p.m.
Knoxville at Brimfield, 6 p.m.
Abingdon at Farmington, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at Rockridge, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Pekin at Galesburg, 4:30 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Knox College and Monmouth College at Pioneer Classic (Grinnell), 6 p.m.

Saturday, December 1
IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at West CentralC Super Duals at Rockridge, 10 a.m.
Galesburg at Dixon Duals, 10 a.m.

IHSA Boy's Basketball
Galesburg at Metamora, 7:30 p.m.
BPCA at Spoon River Tip Off Classic, TBA
United, Galva, Knoxville and ROWVA JV at Galva Tournament, TBA

IHSA Girl's Basketball
Dunlap at Galesburg, 1:30 p.m.
Knoxville at BPCA, 12:30 p.m.
IVC at Farmington, 2:30 p.m.
Galva at Amboy Shootout vs. Putman, 12 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg at Kewanee Invitational at Moatsy Bowl, 9 a.m.
West Central at Mt. Pleasant, 1 p.m.
Abingdon at Taylorville, 9 a.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Beloit, 5 p.m.
Knox College at Lawrence, 1 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Beloit, 3 p.m.
Knox College at Lawrence, 3 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Knox College at Pioneer Classic (Grinnell), 10 a.m.

IESA Boy's Basketball
Churchill and Lombard at RI Jordan 8th Grad Tournament, 9 a.m.
Orion at UJHS, 9 a.m.

Monday, December 3
IHSA Girl's Basketball
United at Annawan, 6 p.m.
Quincy at Monmouth-Roseville , 6 p.m.
Ridgewood at ROWVA, 6 p.m.
Farmington at Knoxville, 6 p.m.
Lewistown at Abingdon, 6 p.m.
Galva at Princeville, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
United, Galva and ROWVA JV at Galva Tournament, TBA
Galesburg JV at Rock Island, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Peoria Heights and Midwest at Monmouth-Roseville , 6 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg at Abingdon at Abbe Lanes, 4 p.m.

IESA Boy's Basketball
ICS 7-8 at Visitation, 6 p.m.
MRJHS at Mercer County, 5:30 p.m.
ROWVA at UJHS, 5:30 p.m.

Tuesday, December 4
IHSA Boy's Basketball
West Central at BPCA, 6 p.m.
Illini West at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Havana at United, 6 p.m. (Home opener)
ROWVA at Knoxville, 6 p.m.
Abingdon at Beardstown, 6 p.m.
Farmington at Midwest Central, 6 p.m.
Marquette Academy at Galva, 6 p.m.

IHSA Girl's Basketball
BPCA at Macomb, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Geneseo and Limestone at Galesburg, 6 p.m.
Knoxville at Peoria JV, 6 p.m.

NCAA Men's Basketball
Grinnell at Monmouth College, 7 p.m.
Cornell at Knox College, 7:30 p.m.

NCAA Women's Basketball
Grinnell at Monmouth College, 5 p.m.
Cornell at Knox College, 5:30 p.m.

IESA Boy's Basketball
Chuchill at Costa, 5:30 p.m.
Stark County at Lombard, 4:30 p.m.

Wednesday, December 5
IHSA Girl's Basketball
West Central at Stark County, 6 p.m.
United at West Prairie, 6 p.m.
ROWVA at Mercer County, 6 p.m.
Midland at Galva, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
United, Galva and ROWVA JV Galva Tournament, TBA

IESA Boy's Basketball
ICS 7-8 at Costa
MRJHS at Knoxville, 5:30 p.m.
Cambridge at UJHS, 5:30 p.m.

Thursday, December 6
IHSA Girl's Basketball
Rock Island at Galesburg, 7 p.m.
Abingdon at IVC, 5:30 p.m.
Peoria Heights at Farmington, 6 p.m.
Elmwood at BPCA, 6 p.m.

IHSA Boy's basketball
United JV at Galva Tournament, TBA

IHSA Bowling
Rock Island at Galesburg, 4 p.m.

IHSA Wrestling
Galesburg at Macomb, 6 p.m.
Knoxville at Davenport North, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Moline at Galesburg, 4:30 p.m.

IESA Boy's Basketball
Macomb at MRJHS, 5:30 p.m.

Friday, December 7
IHSA Boy's Basketball
West Central at West Prairie, 6 p.m.
Abingdon at United, 6 p.m.
Monmouth-Roseville  at Macomb, 6 p.m.
Galesburg at Quincy, 7:30 p.m.
South Fulton at Knoxville, 6 p.m.
Beardstown at BPCA, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Kewanee at Monmouth-Roseville, 5 p.m.

December 8-15
IHSA Girl's Basketball
West Central, ROWVA, Knoxville, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.

Saturday, December 8
IHSA Girl's Basketball
Monmouth-Roseville at Rockridge, 7:30 p.m.
Galesburg at Maine South, 2:30 p.m.
BPCA, West Central, ROWVA, Knoxville, Farmington, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.
Galva at Fulton Unity Christian, 11 a.m.

IHSA Boy's Basketball
United, Galva and ROWVA JV Galva Tournament, TBA
ROWVA at BPCA, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at Porta Tournament, 9 a.m.
Monmouth-Roseville JV at Keokuk JV Tournament, 10 a.m.
Galesburg and Knoxville at Riverdale Invitational, 9 a.m.

IHSA Bowling
Galesburg at UTHS Panther Invitational at Highland Park Bowl, 9:30 a.m.
West Central at Mt. Pleasant, 1 p.m.

NCAA Men's Basketball
Carroll at Monmouth College, 3 p.m.
Beloit at Knox College, 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Carroll at Monmouth College, 1 p.m.
Beloit at Knox College, 1 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Knox College at Illinois College, 1 p.m.

Monday, December 10
IHSA Girl's Basketball
Mercer County at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
BPCA, West Central, ROWVA, Knoxville, Farmington, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.
DePue at Galva, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
Galesburg JV at United Township, 6 p.m.
United at vs. Ridgewood at R/R Tournament @ ROWVA, 5 p.m
Williamsfield vs. Prophetstown at R/R Tournament @ ROWVA, 6:30 p.m.
ROWVA vs. Mercer County at R/R Tournament @ ROWVA, 8 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Galesburg at Macomb, 4:30 p.m.

IHSA Bowling
West Central at Davenoport, 6 p.m.

IESA Boy's Basketball
MRJHS at Sherrard, 5:30 p.m.
Lombard at RI Washington, 4 p.m.
UJHS at ROWVA, 5:30 p.m.

Tuesday, December 11
IHSA Boy's Basketball
United vs. Williamsfield at R/R Tournament @ AlWood, 5 p.m.
Prophetstown vs. ROWVA at R/R Tournament @ AlWood, 6:30 p.m.
Mercer County vs. Ridgewood at R/R Tournament @AlWood, 8 p.m.
North Fulton at Farmington, 6 p.m.
BPCA at Galva, 6 p.m.

IHSA Girl's Basketball
BPCA, West Central, ROWVA, Knoxville, Farmington, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at Orion, 6 p.m.
Galesburg at Mortion Quad, 5 p.m.
Knoxville at Rockridge with Erie, 5:30 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg at United Township at Highland Park Bowl, 4 p.m.

IESA Boy's Basketball
Churchill at Kewanee Central, 4:30 p.m.
Macomb at Lombard, 4:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Knox College at Augustana, 7:30 p.m.

Wednesday, December 12
IHSA Boy's Basketball
United vs. Prophetstown at R/R Tournament @ ROWVA, 6 p.m.
Williamsfield vs. ROWVA at R/R Tournament @ ROWVA, 7:30 p.m.

IHSA Girl's Basketball
BPCA, West Central, ROWVA, Knoxville, Farmington, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.

IESA Boy's Basketball
Rockridge at MRJHS, 5:30 p.m.
Wethersfield at UJHS, 5:30 p.m.

Thursday, December 13
IHSA Girl's Baskebtall
Galesburg at United Township, 7 p.m.
BPCA, West Central, ROWVA, Knoxville, Farmington, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.

IHSA Boy's Basketball
United vs. Mercer County at R/R Tournament @ AlWood, 6 p.m.
Ridgewood vs. Williamsfield at R/R Tournament @ AlWood, 7:30 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg at Illini Bluffs at Sunset Lanes in Pekin, 4 p.m.
Abingdon (girls) at Rock Island, 4 p.m.

IESA Boy's Basketball
West Central at MRJHS, 5:30 p.m.
Canton at Churchill, 4:30 p.m.
Lombard at Geneseo White, 4:30 p.m.

Friday, December 14
IHSA Boy's Basketball
West Central at Augusta Southeastern, 6 p.m.
Rock Island at Galesburg, 7:30 p.m.
Prophetstown vs. Mercer County at R/R Tournament @ ROWVA, 6 p.m.
ROWVA vs. Ridgewood at R/R Tournament @ ROWVA, 7:30 p.m.
North Fulton at Knoxville, 6 p.m.
Galva at Abingdon, 6 p.m.
Farmington at Elmwood, 6 p.m.
BPCA at Princeville, 6 p.m.

IHSA Girl's Basketball
Monmouth-Roseville  at Orion, 6 p.m.
West Central, ROWVA, Knoxville, Farmington, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.

Saturday, December 15
IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville at Quincy, 6 p.m.
Galesburg at IA/IL Shootout vs North Scott, 5 p.m. @ Augustana
United vs. ROWVA at R/R Tournament @ AlWood, 5 p.m.
Prophetstown vs. Ridgewood at R/R Tournament @ AlWood, 6:30 p.m.
Mercer County vs. Williamsfield at R/R Tournament @ AlWood, 8 p.m.
Illini Bluffs at Farmington, 6 p.m.

IHSA Girls Basketball
Galesburg at Peoria Manual, 1:30 p.m.
BPCA, West Central, ROWVA, Knoxville, Farmington, Abingdon and United at Abingdon-Knoxville Tournament.Finals

IHSA Wrestling
Galesburg at Metamora Invitational, 9 a.m.
Knoxville at Erie Tournament, 9 a.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Galesburg at Peoria Richwoods Invite, 9 a.m.

IHSA Bowling
Abingdon at Freeport, 12 p.m.

IESA Boy's Basketball
ICS at St. Pauls 5-6, 10 a.m.

Sunday, December 16
NCAA Men's Basketball
Knox at Monmouth College, 5 p.m.

NCAA Women's Basketball
Knox at Monmouth College, 3 p.m.

Monday, December 17
IHSA Girl's Basketball
West Central at Rockridge, 6 p.m.
United at Abingdon, 6 p.m.
ROWVA at Orion, 6 p.m.
Havana at Farmington, 6 p.m.
Rushville/Industry at BPCA, 6 p.m.

IHSA Bowling
Moline at Galesburg, 4 p.m.

IESA Boy's Basketball
MRJHS at Orion, 5 p.m.
Churchill vs. Lombard at GHS, 5:30 p.m.
AlWood at UJHS, 5:30 p.m.

Tuesday, December 18
IHSA Boy's Basketball
West Central at West Hancock, 6 p.m.
Galesburg at Sterling, 7 p.m. (Note time moved to 7 p.m.)
ROWVA at Abingdon, 6 p.m.
Farmington at Peoria Christian, 6 p.m.
BPCA at West Prairie, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at Sherrard, 6 p.m.
Orion at Galesburg, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Galesburg at Burlington, 6 p.m.

IESA Boy's Basketball
Macomb at Churchill, 4:30 p.m.
Lombard at Canton Ingersoll, 4 p.m.

Wednesday, December 19
IHSA Girl's Basketball
West Central at Mercer County, 6 p.m.
Rockridge at United, 6 p.m. (Home opener)
Knoxville at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
ROWVA at Annawan, 6 p.m.
Galva at Ridgewood, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Galesburg at Rock Island (Diving at Augustana, 6 p.m.)

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Ripon, 5 p.m.
Benedictine at Knox College, TBA

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Ripon, 3 p.m.
Daytona Beach Shootout
Knox College vs. Fontbonne, 2 p.m.

Thursday, December 20
IHSA Girl's Basketball
West Central at Macomb, 6 p.m.
Galva at Henry, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Galesburg at Rock Island (Diving at Augustana, 6 p.m.)

Friday, December 21
IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville at Peoria Heights, 6 p.m.
Rockridge at ROWVA, 6 p.m.
Ridgewood at Knoxville, 6 p.m.
BPCA at Macomb, 6 p.m.

IHSA Bowling
Louisa/Muscatine at West Central, 4:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Crowne Plaze Holday Tournament at Rhodes College
Knox College vs. Rhodes, 7 p.m.

NCAA Women's Basketball
Daytona Beach Shootout
Knox College vs. Presentation, 12 p.m

Saturday, December 22
IHSA Girl's Basketball
Knoxville, Galva and Monmouth-Roseville at Erie Tournament, TBA
2012 Country Financial Prep ShoWest Centralase at Illinois College
Jacksonville vs. Galesburg, 5 p.m.

IHSA Boy's Basketball
Knoxville at Erie Tournament, TBA

IHSA Bowling
Burlington and Pleasant Valley, 1:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Cornell at Monmouth College, 5 p.m.
Crowne Plaze Holday Tournament at Rhodes College
Knox College vs. TBA, 1 or 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Cornell at Monmouth College, 3 p.m.

December 24-29
IHSA Boy's Basketball
West Central at Mendon Tournament

December 26-28
IHSA Boy's Basketball
Galesburg at Taylorville Holiday Tournament

December 26-29
IHSA Girl's Basketball
Monmouth-Roseville at Erie Tournament
Farmington at Beardstown Holiday Tournament
Galesburg at Charleston Holiday Tournament

IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville, Farmingon and Abingdon at W.I.U. Macomb Holiday Tournament

December 27-28
IESA Boy's Basketball
ICS 7 at Orion Tournament
ICS 8 at Costa Tournament

Wednesday, December 26
IHSA Boy's Basketball
Knoxville, Galva and Monmouth-Roseville at Erie Tournament, TBA
Monmouth-Roseville, Farmington and Abingdon at W.I.U. Macomb Holiday Tournament
Galva at Princeville Tournament, TBA

IHSA Girl's Basketball
Knoxville JV at Wethersfield Tournament, TBA
Abingdon at Beardstown Tournament, TBA
Farmington at Beardstown Holiday Tournament, TBA

IESA Boy's Basketball
Churchill and Lombard at Costa Holiday Classic

Thursday, December 27
IHSA Girl's Basketball
West Central at BPCA, 6 p.m.
Abingdon at Beardstown Tournament, TBA
Farmington at Beardstown Holiday Tournament, TBA
Knoxville, Galva and Monmouth-Roseville at Erie Tournament, TBA

IHSA Boy's Basketball
Knoxville at Erie Tournament, TBA
Monmouth-Roseville, Farmington and Abingdon at W.I.U. Macomb Holiday Tournament
BPCA at Mendon Tournament, TBA
Galva at Princeville Tournament, TBA

IHSA Bowling
Abingdon at West Central, 10 a.m.

IESA Boy's Basketball
Chuchill at Orion 7th Grade Tournament, TBA
Churchill and Lombard at Costa 8th Grade Tournament, TBA

Friday, December 28
IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at New Year's Challenge - Huff Hall Champaign

IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville, Farmington and Abingdon at W.I.U. Macomb Holiday Tournament
BPCA at Mendon Tournament, TBA
Galva at Princeville Tournament, TBA

IHSA Girl's Basketball
Knoxville, Galva and Monmouth-Roseville at Erie Tournament, TBA
Abingdon at Beardstown Tournament, TBA
Farmington at Beardstown Holiday Tournament, TBA

IHSA Bowling
Abingdon and Taylorville at West Central, 10 a.m.

IESA Boy's Basketball
Chuchill at Orion 7th Grade Tournament, TBA
Churchill and Lombard at Costa 8th Grade Tournament, TBA

NCAA Men's Basketball
Dubuque at Monmouth College, 5 p.m.

Saturday, December 29
IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at New Year's Challenge - Huff Hall Champaign

IHSA Girl's Basketball
Knoxville, Galva and Monmouth-Roseville at Erie Tournament, TBA
Farmington at Beardstown Holiday Tournament, TBA
Abingdon at Beardstown Tournament, TBA

IHSA Boy's Basketball
BPCA at Mendon Tournament, TBA

IHSA Bowling
West Central girls at Abingdon Margaret Atkins Tournament, 9 a.m.

IESA Boy's Basketball
Churchill and Lombard at Costa 8th Grade Tournament, TBA

NCAA Men's Basketball
Nebraska Wesleyan at Monmouth College, 3 p.m.

Wednesday, January 2
IHSA Girl's Basketball
West Central at Mendon Unity, 6 p.m.
Ridgwood at United, 6 p.m.

IHSA Bowling
Mt. Pleasant at West Central, 12 p.m.

IESA Boy's Basketball
UJHS at Galva, 5:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Blackburn, 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Central at Monmouth College, 4 p.m.
Rockford at Knox College, 6 p.m.

Thursday, January 3
IHSA Girl's Basketball
Annawan at West Central, 6 p.m.
Sherrard at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Alleman at Galesburg, 7 p.m.
Galva at ROWVA, 6 p.m.
Brimfield at Abingdon, 6 p.m.
Beardstown at Farmington, 6 p.m.
BPCA at North Fulton, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Macomb at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Knoxville at Eureka with Kewanee, 5:30 p.m.

Friday, January 4
IHSA Boy's Basketball
Wethersfield at West Central, 6 p.m.
Stark County at United, 6 p.m.
Rockridge at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
West Prairie at ROWVA, 6 p.m.
Knoxville at Lewistown, 6 p.m.
Illinois Valley Central at Abingdon, 6 p.m.
Havana at Farmington, 6 p.m.
South Fulton at BPCA, 6 p.m.
Galva at Mercer County, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at Princeton Invitational

January 5-12
IHSA Girl's Basketball
Monmouth-Roseville at Camp Point Classic

Saturday, January 5
IHSA Girl's Basketball
Farmington at United, 6 p.m.
BPCA at ROWVA, 2 p.m.

IHSA Boy's Basketball
United at Williamsfield, 2 p.m.
Monmouth-Roseville JV at BPCA Tournament, 1 p.m.
Galesburg at St. Anthony Shootout vs. Perspectives TBA
BPCA F/S Tournament, TBA

IHSA Bowling
West Central and Abingdon at Toughman at Dixon, TBA

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at Princeton Invitational

IHSA Bowling
Galesburg at Taylorville Invitational at Olde Bowl, 9:30 a.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Peoria Richwoods at Galesburg, 9 a.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at St. Norbert, 3 p.m.
Knox College at Ripon, 1 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at St. Norbert, 1 p.m.
Knox College at Ripon, 3 p.m.

NCAA Swimming and Diving
North Central at Monmouth College 1 p.m.

Monday, January 7
IHSA Girl's Basketball
West Central at Galva, 6 p.m.
United at ROWVA, 6 p.m.
Illinois Valley Central at Galesburg, 7 p.m.
North Fulton at Knoxville, 6 p.m.
Abingdon at Rushville/Industry, 6 p.m.

IESA Boy's Basketball
ICS 7-8 at West Central, 5:30 p.m.
Mercer County at MRJHS, 5:30 p.m.
Stark County at UJHS, 5:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
RI Edison at Churchill, 4:30 p.m.

Tuesday, January 8
IHSA Boy's Basketball
West Central at Macomb, 6 p.m.
United at Annawan, 6 p.m.
Abingdon at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
ROWVA at Ridgewood, 6 p.m.
Farmington at BPCA, 6 p.m.
Martin Luther King Tournament
Dunlap at Galesburg, 7 p.m.
Princeville at Galva, 6 p.m.

IHSA Girl's Basketball
United at BPCA, 6 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg vs. Moline at Highland Park Bowl, 4 p.m.

IHSA Wrestling
Rockridge at Galesburg, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
United Township at Galesburg, 4:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
ICS 7-8 at Lombard, 4:30 p.m.

Wednesday, January 9
IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville JV at BPCA Tournament, 6 p.m.
BPCA F/S Tournament, TBA

IHSA Girl's Basketball
ROWVA at Wethersfield, 6 p.m.
Galva at Stark County, 6 p.m.

IESA Boy's Basketball
Visitation at ICS 7-8, 6 p.m.
Knoxville at MRJHS, 5:30 p.m.
UJHS at Annawan, 5:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Knox College at Illinois College, 5:30 p.m.

NCAA Women's Basketball
Knox College at Illinois College, 7:30 p.m.

Thursday, January 10
IHSA Girl's Basketball
United at West Central, 6 p.m.
Monmouth-Roseville at Illini West, 6p.m.
Galesburg at Moline, 7 p.m.
ROWVA at North Fulton, 6 p.m.
Knoxville at Abingon, 6 p.m.
BPCA at Farmington, 6 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg vs. Rock Island at Milan Lanes, 4 p.m.

IHSA Wreslting
Galesburg JV at Knoxville, 6 p.m.

IESA Girl's Basketball
Churchill 7-8 at ICS, 5:30 p.m.
Costa at Lombard, 4:30 p.m.

Friday, January 11
IHSA Boy's Basketball
Stark County at West Central, 6 p.m.
West Prairie at United, 6 p.m.
Monmouth-Roseville at Sherrard, 6 p.m.
United Township at Galesburg, 7:30 p.m.
Mercer County at ROWVA, 6 p.m.
Knoxville at Peoria Heights, 6 p.m.
BPCA at Abingdon, 6 p.m.
Farmington at South Fulton, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Galesburg at Quincy Invitational, 4:30 p.m.

January 12-19
IHSA Girl's Basketball
LTC Tournament Week

IESA Boy's Basketball
Prarieland Conference Tournament week

Saturday, January 12
IHSA Boy's Basketball
Monmouth-Roseville JV at BPCA Tournament, 6 p.m
BPCA F/S Tournament, TBA
Rushville/Industry at Knoxville, 1:30 p.m.

IHSA Girl's Basketball
MLK Tournament
Peoria at Galesburg, 9 a.m.
Centennial at Galesburg, 7:30 p.m.
Rushville/Industry at Knoxville, 10:30 a.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville and Knoxville at Kewanee Tournament, 9 a.m.
Galesburg at Quincy Invitational, TBA.

IHSA Bowling
Abingdon, Galesburg at Galesburg Bowling Invitational, 9 a.m.
West Central at Clinton, IA Tournament, TBA

IHSA Boy's Swimming and Diving
Galesburg at Burlington Invitational, 11 a.m.

IESA Boy's Basketball
UJHS and MRJHS at Prairieland Conference Tournament, TBA
St. Pauls 5-6 at ICS, 10 a.m.

IESA Girl's Basketball
UJHS at Stark County Tip Off, TBA

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Lake Forest, 5 p.m.
Carroll at Knox College, 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Lake Forest, 3 p.m.
Carroll at Knox College, 1 p.m.

Monday, January 14
IHSA Girl's Basketball
Orion at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Knoxville at Elmwood, 6 p.m.
Abingdon at Havana, 6 p.m.
Farmington at South Fulton, 6 p.m.
BPCA at Illini Bluffs, 6 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg vs. Sterling at Blackhawk Lanes, 4 p.m.

IESA Boy's Basketball
UJHS and MRJHS at Prairieland Conference Tournament, TBA

Tuesday, January 15
IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at Galesburg, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
Annawan at ROWVA, 6 p.m.
Knoxville at Abingdon, 6 p.m.
Peoria Heights at Farmington, 6 p.m.
Ridgewood at Galva, 6 p.m.

IESA Girl's Basketball
ICS 7-8 at Costa, 5:30 p.m.
Churchll at Geneseo Green, 4 p.m.
Lombard at Galva, 5:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Cornell, 7 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Cornell, 5 p.m.

Wednesday, January 16
IHSA Bowling
West Central and Rock Island at Abingdon, 4 p.m.

IESA Boy's Basketball
ICS at Williamsfield 7-8, 5:30 p.m.
UJHS and MRJHS at Prairieland Conference Tournament, TBA

Thursday, January 17
IHSA Girl's Basketball
Rockridge at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Galesburg at Quincy, 7 p.m.
Havana at Knoxville, 6 p.m.
Abingdon at BPCA, 6 p.m.
Midwest Central at Farmington, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville at West Hancock/Illni West @ Warsaw, 6 p.m.
Galesburg vs IVC and Peoria Manual at IVC, 5 p.m.
Knoxville at Havana with Farmington, 5:30 p.m.

IHSA Bowling
United Township at Galesburg, 4 p.m.

IESA Boy's Basketball
MRJHS at Brimfield, 5 p.m.

IESA Girl's Basketball
ICS at MRJHS, 5:30 p.m.
Churchill at Costa, 5:30 p.m.
Lombard at Knoxville, 5:30 p.m.

Friday, January 18
IHSA Boy's Basketball
West Central at Annawan, 6 p.m.
United at Ridgwood, 6 p.m.
Orion at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Alleman at Galesburg, 7:30 p.m.
ROWVA at Galva, 6 p.m.
Stark County at Knoxville, 6 p.m.
Havana at BPCA, 6 p.m.

IHSA Wreslting
Knoxville at Bob Mitton Invite at Orion, 5:30 p.m.

Saturday, January 19
IHSA Boy's Basketball
United, Knoxville, Abingdon, Farmington and Monmouth-Roseville at Abingdon Shootout
Martin Luther King Tournament at Galesburg, TBA
Galva at Williamsfield, 6 p.m.

IHSA Girl's Basketball
Monmouth-Roseville at Macomb, 7:30 p.m.
Illini West at Abingdon, 6 p.m.
Farmington at Lewistown, 6 p.m.
MLK Tournament
Peoria Notre Dame at Galesburg 9:45 a.m. (At Knox. Co.)
U-High at Galesburg 5:30 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg at Decatur Eishenhower Invite at Spare Time Lane, 9 a.m.
Boy's Sectionals at Alton

IHSA Wreslting
Knoxville at Bob Mitton Invite at Orion, 9:15 a.m.

IESA Boy's Basketball
7th Grade Regionals, TBA

IESA Girl's Basketball
Churchill and Lombard at Moline Seton 8th Grade Tournament, 9 a.m.

NCAA Men's Basketball
Beloit at Monmouth College, 3 p.m.
Lawrence at Knox College, 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Beloit at Monmouth College, 1 p.m.
Lawrence at Knox College, 1 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Knox College and Illinois College at Monmouth College, 1 p.m.

Sunday, January 20
IHSA Boy's Basketball
West Central at Mercer County, 6 p.m.

Monday, January 21
IHSA Girl's Basketball
Princeville at United, 6 p.m.
Peoria Heights at Knoxville, 6 p.m.
Elmwood at Abingdon, 6 p.m.
BPCA at South Fulton, 6 p.m.
Galva at Wethersfield, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
Abingdon vs. Peoria Heights at River City Shootout at Bradley, 12 p.m.
Martin Luther King Tournament at Galesburg, TBA

IHSA Girl's Basketball
MLK Tournament
Morton at Galesburg, 1:30 p.m. (At Knox Co.)

IHSA Bowling
Galesburg at West Central, 1 p.m.

IESA Girl's Basketball
UJHS at ROWVA, 5:30 p.m.

Tuesday, January 22
IHSA Boy's Basketball
Galva at West Central, 6 p.m.
ROWVA at United, 6 p.m.
Abingdon at Elmwood, 6 p.m.
Farmington at Canton, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Galesburg at Quincy, 6 p.m.
Knoxville at Dee-Mack with Sacred Heart Griffin, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Metamora at Galesburg, 4:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
Costa at MRJHS, 5:30 p.m.
Churchill at Sherrard, 4:30 p.m.
Geneseo at Lombard, 4:30 p.m.

Wednesday, January 23
IHSA Girl's Basketball
West Central at West Prairie, 6 p.m.
Mercer County at United, 6 p.m.
Annawan at Galva, 6 p.m.

IHSA Boy's Basketball
Lewistown at Farmington, 6 p.m.

IHSA Wreslting
Farmington at Knoxville, 5 p.m. Senior Night

IHSA Bowling
United Township at Abingdon, 4 p.m.

IESA Girl's Basketball
Visitation 6-7-8 at ICS, 6 p.m.
Mercer County at UJHS, 4:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Grinnell, 7 p.m.
Knox College at Cornell, 5:30 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Grinnell, 5 p.m.
Knox College at Cornell, 7:30 p.m.

Thursday, January 24
IHSA Wrestling
Mercer County at Monmouth-Roseville, 6 p.m. Senior Night

IHSA Girl's Basketball
Galesburg at Rock Island, 7 p.m.
Lewistown at Knoxville, 6 p.m.
Abingdon at Peoria Heights, 6 p.m.
North Fulton at Farmington, 6 p.m.
BPCA at Havana, 6 p.m.

IHSA Bowling
Kewanee at Galesburg, 4 p.m. Senior Night
Illini Bluffs at Galesburg, 4 p.m.

IESA Boy's Wrestling
Mercer County at MRJHS, 5:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
MRJHS at Lombard, 4:30 p.m.
Knoxville at Churchill, 4:30 p.m.

Friday, January 25
IHSA Boy's Basketball
West Central at United, 6 p.m.
Monmouth-Roseville at Illini West, 6 p.m.
Moline at Galesburg, 7:30 p.m.
Wethersfield at ROWVA, 6 p.m.
Elmwood at Knoxville, 6 p.m.
Brimfield at BPCA, 6 p.m.
Stark County at Galva, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Galesburg at WB6 at Alleman, 6 p.m.

IHSA Bowling
Boy's State at O'Fallon

IESA Girl's Basketball
MRJHS at Costa Tournament, TBA

January 26-Feb 2
IHSA Boy's Basketball
LTC Tournament Week

Saturday, January 26
IHSA Girl's Basketball
Monmouth-Roseville at Sherrard, 6 p.m.
Knoxville at Brimfield, 1 p.m.
BPCA JV at Havana JV Shootout, TBA

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville  at Heart of Illinois Quad @ Leroy, 9 a.m.

IHSA Wrestling
Galesburg at WB6 at Moline, 10 a.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Galesburg at Normal Community, TBA

IHSA Bowling
Galesburg and Abingdon at Dixon Invitational at Plum Hollow Lanes, 9 a.m.

IESA Boy's Basketball
8th Grade Regionals, TBA

IESA Boy's Wrestling
MRJHS at Rockridge, 9:30 a.m.

IESA Girl's Basketball
MRJHS at Costa Tournament
Churchill and Lombard at Moline Seton 7th Grade Tournament, 9 a.m.

NCAA Men's Basketball
Lawrence at Monmouth College, 3 p.m.
St. Norbert at Knox College, 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Lawrence at Monmouth College, 1 p.m.
St. Norbert at Knox College, 1 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Knox College at Illinois College, 12 p.m.
Millikin at Monmouth College, 1 p.m.

Monday, January 28
IHSA Girl's Basketball
Princeville at West Central, 6 p.m.
Wethersfield at United, 6 p.m. Senior Night
Monmouth-Roseville vs. West Hancock at Hamilton, 6 p.m.
Stark County at ROWVA, 6 p.m.
Knoxville at Sherrard, 6 p.m.
Abingdon at North Fulton, 6 p.m.
Farmington at Rushville/Industry, 6 p.m.
Lewistown at BPCA, 6 p.m.
Galva at West Prairie, 6 p.m.

IHSA Bowling
Galesburg at WBG Tourney at Milan Lanes, 4 p.m.

IESA Girl's Basketball
United at MRJHS, 5:30 p.m.
Churchll at Moline Wilson, 4 p.m.
RI Washington at Lombard, 4:30 p.m.

Tuesday, January 29
IHSA Boy's Basketball
Camp Point Central at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Orion at Knoxville, 6 p.m.
North Fulton at Abingdon, 6 p.m.
Farmington at Rushville/Industry, 6 p.m.
BPCA at Lewistown, 6 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Peoria at Galesburg, 4:30 p.m.

IHSA Wrestling
Knoxville at Quincy Notre Dame Quad, 6 p.m.

IESA Boy's Wrestling
MRJHS at Orion/Rockridge, 6 p.m.

IESA Girl's Basketball
ICS 7-8 at Knoxville, 5:30 p.m.
Orion at Churchill, 4 p.m.
ROWVA at Lombard, 4:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Illinois College, 7 p.m.
Knox College at Grinnell, 5 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Illinois College, 5 p.m.
Knox College at Grinnell, 7:30 p.m.

Wednesday, January 30
IHSA Girl's Basketball
Ridgewood at West Central, 6 p.m.
United at Galva, 6 p.m.
ROWVA at Princeville, 6 p.m.

Thursday, January 31
IHSA Girl's Basketball
ROWVA at West Central, 6 p.m. Senior Night
Macomb at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
United Township at Galesburg, 7 p.m.
South Fulton at Abingdon, 6 p.m. Senior Night
Peoria Heights at BPCA, 6 p.m. Senior Night

IESA Girl's Basketball
Churchill at MRJHS, 5:30 p.m.
ICS 7-8 at United, 5:30 p.m.
Kewanee Central at Lombard, 4:30 p.m.

Friday, Febuary 1
IHSA Boy's Basketball
Macomb at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Quincy at Galesburg, 6 p.m.
Abingdon at South Fulton, 6 p.m.
Beardstown at Farmington, 6 p.m.
BPCA at Peoria Heights, 6 p.m.

Saturday, Febuary 2
IHSA Boy's Basketball
Eisenhower Blue Island at Galesburg, 6:30 p.m. (JV at 5 p.m.) Senior night
Farmington at Brimfield, 6 p.m.

IHSA Girl's Basketball
New Trier at Galesburg, 3:30 p.m. Senior Night
Knoxville at Beardstown, 11 a.m.
Farmington at Elmwood, 12:30 p.m.
Galva JV at Stark County Tournament, TBA

IHSA Bowling
Bowling Sectionals, TBA

IHSA Wrestling
Regionals

IESA Girl's Basketball
Churchill and Lombard at RI Jordan 7th Grade Tournament, 9 a.m.

NCAA Men's Basketball
Ripon at Monmouth College, 3 p.m.
Knox College at Lake Forest, 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Ripon at Monmouth College, 1 p.m.
Knox College at Lake Forest, 5 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Knox College at Beloit College, 1 p.m.
WIU and Augustana at Monmouth College, 1 p.m.

Monday, Febuary 4
IHSA Girl's Basketball
Regionals

IHSA Bowling
Girl's Sectionals TBA

IESA Girl's Basketball
Sherrard at MRJHS, 5:30 p.m.
ICS 7-8 at AlWood, 5:30 p.m.
Lombard at Stark County, 4:30 p.m.

Tuesday, Feburary 5
IHSA Boy's Basketball
West Central at ROWVA, 6 p.m.
United at Princeville, 6 p.m.
Canton at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
Knoxville at Farmington, 6 p.m.
Abingdon at Lewistown, 6 p.m.
Elmwood at BPCA, 6 p.m.
Wethersfield at Galva, 6 p.m.

IESA Boy's Wrestling
MRJHS at Sherrard/Knoxville, 5:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
Lombard vs. Churchill at GHS, 5:30 p.m.

Wednesday, Febuary 6
NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Knox, 7 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Knox, 5 p.m.

IESA Girl's Basketball
MRJHS at Rockridge, 6 p.m.
Galva at ICS 7-8, 5:30 p.m.

Thursday, Febuary 7
IHSA Girl's Basketball
Galesburg at Alleman, 7 p.m.

IESA Boy's Wrestling
MRJHS at Mercer County (Knoxville)

IESA Girl's Basketball
Costa at UJHS, 5:30 p.m.

Friday, Febuary 8
IHSA Boy's Basketball
West Prairie at West Central, 6 p.m. Senior Night
United at Mercer County, 6 p.m.
Monmouth-Roseville at Rockridge, 6 p.m.
Galesburg at Rock Island, 7:30 p.m.
Knoxville at Beardstown, 6 p.m.
Havana at Abingdon, 6 p.m.
Galva at Annawan, 6 p.m.

IHSA Wrestling
Monmouth-Roseville  at Sectional, 4:30 p.m.

IHSA Bowling
Girl's State, TBA

Saturday, Febuary 9
NCAA Men's Basketball
Monmouth College at Carroll, 5 p.m.
Knox College at Beloit, 3 p.m.

NCAA Women's Basketball
Monmouth College at Carroll, 3 p.m.
Knox College at Beloit, 5 p.m.

IHSA Boy's Swimming and Diving
Western Big 6 Meet at Galesburg, 8:30 a.m.

IHSA Boy's Basketball
BPCA JV at Macomb FS Tournament, TBA

IHSA Girl's Basketball
Galva JV at Stark County Tournament, TBA

IESA Girl's Basketball
Orion at UJHS, 10 a.m.

Monday, Febuary 11
IESA Girl's Basketball
Orion at MRJHS, 5:30 p.m.
Churchill at Stark County, 4:30 p.m.

Tuesday, Febuary 12
IHSA Boy's Basketball
West Central at Ridgewood, 6 p.m.
United at Wethersfield, 6 p.m.
Farmington at Monmouth-Roseville, 6 p.m.
ROWVA at Stark County, 6 p.m.
Abingdon at Brimfield, 6 p.m.
North Fulton at BPCA, 6 p.m.
West Prairie at Galva, 6 p.m. Senior Night

IESA Boy's Wrestling
MRJHS at Orion/Rockridge, 5:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
United at ICS 7-8, 5:30 p.m.

NCAA Men's Basketball
Illinois College at Knox College, 5:30 p.m. Senior Night

NCAA Women's Basketball
Illinois College at Knox College, 7:30 p.m (Senior Night)

Wednesday, Febuary 13
IESA Girl's Basketball
MRJHS at Mercer County, 5:30 p.m.
UJHS at Cambridge, 5:30 p.m.

Thursday, Febuary 14
IESA Girl's Basketball
Mercer County 7-8 at ICS, 5:30 p.m.
Lombard at Sherrard, 4:30 p.m.

Friday, Febuary 15
IHSA Boy's Basketball
Galva at United, 6 p.m. Senior Night
Sherrard at Monmouth-Roseville, 6 p.m. Senior Night
Galesburg at United Township, 7:30 p.m.
Princeville at ROWVA, 6 p.m.
BPCA at Knoxville, 6 p.m.
Rushville/Industry at Abingdon, 6 p.m. Senior Night

NCAA Swimming and Diving
Midwest Conference Championships at Grinnell 10 a.m.

Saturday, Febuary 16
IHSA Boy's Basketball
Galesburg at Ridgewood Norridge 6:30 p.m. (JV at 5 p.m.)
ROWVA and Galva JV at Wethersfield Tournament, TBA
BPCA JV at Macomb FS Tournament, TBA


IHSA Boy's Swimming and Diving
IHSA Sectionals, TBA

IESA Boy's Basketball
ICS 5 at St. Paul's Tournament

IESA Boy's Wrestling
MRJHS at Canton Tournament, 9:30 a.m.

IESA Girl's Basketball
Churchill and Lombard at RI Jordan 8th Grade Tournament, 9 a.m.

NCAA Men's Basketball
Lake Forest at Monmouth College, 5 p.m. Senior Night
Knox College at Carroll, 3 p.m.

NCAA Swimming and Diving
Midwest Conference Championships at Grinnell 10 a.m.

NCAA Women's Basketball
Lake Forest at Monmouth College, 3 p.m. Senior Night
Knox College at Carroll, 5 p.m.

Sunday, Febuary 17
NCAA Swimming and Diving
Midwest Conference Championships at Grinnell 9 a.m.

Monday, Febuary 18
IHSA Boy's Basketball
Regionals

IESA Girl's Basketball
ROWVA at UJHS, 5:30 p.m.

Tuesday, February 19
IESA Wrestling
Macomb/Illini Bluffs at MRJHS, 5:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
MRJHS at Knoxville, 5:30 p.m.
Visitation 6-7-8 at ICS, 6 p.m.
Costa at Churchill, 4:30 p.m.

Wednesday, February 20
IESA Girl's Basketball
MRJHS at Sherrard, 5:30 p.m.
UJHS at Wethersfield, 5:30 p.m.

Thursday, Febuary 21
IESA Girl's Basketball
ROWVA at ICS 7-8, 5:30 p.m.
Churchill at Kewanee Central, 4:30 p.m.
UJHS at Annawan, 5:30 p.m.

Friday, Febuary 22
IHSA Boy's Basketball
Galesburg at Alleman, 7:30 p.m.

February 23-25
IHSA Boy's Basketball
United JV at Elmwood Tournament

Febuary 23-27
Galesburg JV at Metamora Tournament

Saturday, Febuary 23
IHSA Boy's Basketball
ROWVA JV at Wethersfield Tournament, TBA

NCAA Swimming and Diving
Monmouth College at Pioneer Invitational (Grinnell), 10 a.m.

IESA Boy's Basketball
ICS 6 at St. Paul's Tournament

IESA Boy's Wrestling
Regionals

Monday, Febuary 25
IHSA Boy's Basketball
ROWVA JV at Wethersfield Tournament, TBA
IESA Girl's Basketball
Rockridge at MRJHS, 5:30 p.m.

IESA Girl's Basketball
UJHS at AlWood, 5:30 p.m.

Tuesday, Febuary 26
IESA Girl's Basketball
Costa at ICS 7-8, 5:30 p.m.

Wednesday, Febuary 27
Galva at UJHS, 5:30 p.m.

Thursday, Febuary 28
IHSA Boy's Basketball
ROWVA JV at Wethersfield Tournament, TBA

Saturday, March 2
IESA Boy's Wrestling
Sectionals

Monday, March 4
IESA Girl's Basketball
Mercer County at MRJHS, 5:30 p.m.

Wednesday, March 6
IESA Girl's Basketball
Knoxville at MRJHS, 5:30 p.m.

Thursday, March 7
UJHS at Stark County, 5:30 p.m.

Friday, March 8
IESA Boy's Wrestling
State

Saturday, March 9
IESA Girl's Basketball
UJHS and  at Quarterfinals, TBA

March 11
IESA Girl's Basketball
MRJHS at Prairieland Conference Tournament
UJHS at 7th Grade Semifinals

March 13
IESA Girl's Basketball
MRJHS at Prairieland Conference Tournament
UJHS at 8th Grade Semifinals

March 14
IESA Girl's Basketball
MRJHS at Prairieland Conference Tournament

March 16
UJHS at 7th and 8th Grade Consolation and Title games

 

Local Radar


Current Weather

Galesburg, IL
Temp: 53°F
Wind Chill: 53°F
Humidity: 100%
Speed: 13 mph
Direct.: 340°
Pressure: 29.63 in
NNW
Show more details
Provided by:
Banner
Banner
Banner
Banner